Lidl-taitokisa finaali paikka karkasi Eskolalata ja Linnalta.
Julkaistu: 19.09.2022 14.05

Lidl-taitokisa finaali paikka karkasi Eskolalata ja Linnalta.

Lidl- taitokisa finaali paikka karkasi Eskolalta ja Linnalta.

Nivala cowboys U-14 junioreiden ikäluokalle järjestetään Lidl-taitokisa ,jossa mitataan pelaajien tarkkuutta,kielonkäsittelyä ja kestävyyttä.Kilpailu koostuu oman seuran karsinnasta jatkuen aluekarsintaan ja päättyen karjalaturnauksessa järjestettävään finaaliin.Cowboys U-14 joukkueesta Eskola Iiro ja Samu Linna jatkoivat oman seuran voittajina matkaa Ouluun jatkokarsintoihin.Poikien taso oli alueen muihin verrattuna todella hyvä mutta testi on raaka ja onnistumiset oikeassa paikassa ovat tärkeitä. Taso oli kova ja aluekarsinnasta voittoon taisteli Kärppä-juniori jättäen K-laserin pelaajan niukasti hopealle.Poikien reissu päättyi illan Kärpät-Tappara peliin, jossa voitto kotijoukkueelle nosti hymyn huulille ja illan päätteeksi mielessä oli että jääkiekko on huippu laji.

Käyntiosoite Kalliontie 57 85500 NIVALA

Laskutusosoite Pl 49 85500 NIVALA